ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΝΩΣΗ

Λεπτομέρειες

Την Τρίτη, 13 Μαΐου 2014, πραγματοποιήσαμε στο Γυμνάσιο Περδίκκα μια διαθεματική διδασκαλία με θέμα την Ευρωπαϊκή Ένωση. Η διαθεματική διδασκαλία οργανώθηκε στην Γ? Γυμνασίου από τους φιλολόγους του σχολείου, Δελιόπουλο Γιώργο και Γκάλφα Μαρία.

Επιλέχθηκε το συγκεκριμένο θέμα, καθώς οι μαθητές επρόκειτο να διδαχθούν για την Ευρωπαϊκή Ένωση στα μαθήματα της Ιστορίας και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής, ενώ κρίθηκε σκόπιμο τα παιδιά να μάθουν ορισμένα πράγματα και να προβληματιστούν πάνω στους θεσμούς και τις αξίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στα πλαίσια της οποίας πρόκειται να δραστηριοποιηθούν και να ζήσουν μελλοντικά. Το θέμα προσεγγίσθηκε από τους μαθητές μέσα από την οπτική τεσσάρων σχολικών μαθημάτων: της Νεοελληνικής Γλώσσας, της Λογοτεχνίας, της Ιστορίας και της Κοινωνικής και Πολιτικής Αγωγής.

περισσότερα εδώ

Αρχείο άρθρων